Microchip Technology PIC24F08KL402T-I/MQ
PIC24F08KL402T-I/MQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KL402T-I/MQ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24F08KL402T-I/MQ.pdf
Availability of PIC24F08KL402T-I/MQ
QUANTITY
PIC24F08KL402T-I/MQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KL402T-I/MQ
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KL402T-I/MQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KL402 Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KL402T-I/MQ
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KL402T-I/MQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KL402T-I/MQ Details Description
Related parts for PIC24F08KL402T-I/MQ
IC REG BUCK INV ADJ/-12V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC TIRIS RF-MODULE AUTO 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTISOURCE CONTROLLER QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.25A datasheet.pdf