Microchip Technology PIC24F08KL402T-I/MQ
PIC24F08KL402T-I/MQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KL402T-I/MQ
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24F08KL402T-I/MQ.pdf
Availability of PIC24F08KL402T-I/MQ
QUANTITY
PIC24F08KL402T-I/MQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KL402T-I/MQ
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KL402T-I/MQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KL402T-I/MQ
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KL402T-I/MQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KL402T-I/MQ Details Description
Related parts for PIC24F08KL402T-I/MQ
CONN HEADER RTANG 8POS PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INDCT LOAD DRVR AUTO SOT23 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HR10A JACK 20POS FEMALE datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 24V 9A ECH8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf