Microchip Technology PIC24F08KM101-I/P
PIC24F08KM101-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KM101-I/P
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20DIP
Datasheet Download
PIC24F08KM101-I/P.pdf
Availability of PIC24F08KM101-I/P
QUANTITY
PIC24F08KM101-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KM101-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KM101-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PIC24FV16KM204 Errata and Datasheet Revision 09/Sep/2013
PIC24FV16KM204 Errata/Datasheet 17/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 05/Mar/2015
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package22
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KM101-I/P
Related LinksPIC24F08, PIC24F08KM101-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KM101-I/P Details Description
Related parts for PIC24F08KM101-I/P
ROTARY SW 1 POLE 10POS 200MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 3.9KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf