Microchip Technology PIC24F08KM202-I/ML
PIC24F08KM202-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KM202-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24F08KM202-I/ML.pdf
Availability of PIC24F08KM202-I/ML
QUANTITY
PIC24F08KM202-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KM202-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KM202-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductMicrostick for 5V PIC24F K-Series
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PIC24FV16KM204 Errata and Datasheet Revision 09/Sep/2013
PIC24FV16KM204 Errata/Datasheet 17/Mar/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 05/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 19x10b/12b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KM202-I/ML
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KM202-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KM202-I/ML Details Description
Related parts for PIC24F08KM202-I/ML
CAP FILM 0.33UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 30MM INDUCTIVE datasheet.pdf
IC MRAM 16MBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SE SURFACE DISC 27" A CRS datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf