Microchip Technology PIC24F16KA102-I/SO
PIC24F16KA102-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KA102-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24F16KA102-I/SO.pdf
Availability of PIC24F16KA102-I/SO
QUANTITY
PIC24F16KA102-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KA102-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KA102-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Video FileWorld's Lowest Power in Sleep MCU: nanoWatt XLP
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KA102 Datasheet/Errata Update 30/Jan/2014
PIC24F16KA102 Errata/Datasheet Update 15/Apr/2014
Dataheet/Errata Update 10/Jul/2014
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KA102-I/SO
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KA102-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KA102-I/SO Details Description
Related parts for PIC24F16KA102-I/SO
CABLE CAT5 FTP PATCH BLUE 7M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 6 POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V DUAL BIPO SC88-6 datasheet.pdf