Microchip Technology PIC24F16KL402-E/ML
PIC24F16KL402-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KL402-E/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24F16KL402-E/ML.pdf
Availability of PIC24F16KL402-E/ML
QUANTITY
PIC24F16KL402-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KL402-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KL402-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KL402 Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KL402-E/ML
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KL402-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KL402-E/ML Details Description
Related parts for PIC24F16KL402-E/ML
IC SWITCH BUS 10BIT FET 24-TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
OPTO SENSOR TSH 5MM NPN 1MC datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf