Microchip Technology PIC24F16KL402-E/SO
PIC24F16KL402-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KL402-E/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24F16KL402-E/SO.pdf
Availability of PIC24F16KL402-E/SO
QUANTITY
PIC24F16KL402-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KL402-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KL402-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KL402 Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KL402-E/SO
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KL402-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KL402-E/SO Details Description
Related parts for PIC24F16KL402-E/SO
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
V/T LF REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC PLL CLOCK GEN 1:6 32-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 412 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf