Microchip Technology PIC24F32KA304T-I/PT
PIC24F32KA304T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F32KA304T-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24F32KA304T-I/PT.pdf
Availability of PIC24F32KA304T-I/PT
QUANTITY
PIC24F32KA304T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F32KA304T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24F32KA304T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationPIC24FV32KA304 Errata Datasheet Revision 12/Nov/2013
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 10/Aug/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O39
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F32KA304T-I/PT
Related LinksPIC24F32K, PIC24F32KA304T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F32KA304T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24F32KA304T-I/PT
CONN HEADER 15POS VERT .163 AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
XMITTER HANDHELD 433MHZ 8 BUTTON datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 64-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 1.77A Lighting eSIP-7F datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf