Microchip Technology PIC24FJ128DA210T-I/BG
PIC24FJ128DA210T-I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128DA210T-I/BG
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 121BGA
Datasheet Download
PIC24FJ128DA210T-I/BG.pdf
Availability of PIC24FJ128DA210T-I/BG
QUANTITY
PIC24FJ128DA210T-I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128DA210T-I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128DA210T-I/BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to PIC24FJDA Family
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O84
EEPROM Size-
RAM Size96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128DA210T-I/BG
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128DA210T-I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128DA210T-I/BG Details Description
Related parts for PIC24FJ128DA210T-I/BG
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 3LVDS 32VFQFPN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
MKP 4.7UF 5% 1000VDC DRAWING T5 datasheet.pdf