Microchip Technology PIC24FJ128GA106-E/MR
PIC24FJ128GA106-E/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GA106-E/MR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC24FJ128GA106-E/MR.pdf
Availability of PIC24FJ128GA106-E/MR
QUANTITY
PIC24FJ128GA106-E/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GA106-E/MR
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GA106-E/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Assembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GA106-E/MR
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GA106-E/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GA106-E/MR Details Description
Related parts for PIC24FJ128GA106-E/MR
RES SMD 120 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1.5A DO15 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 45MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming Lighting 48-WQFN (7x7) datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
LENS MT CLIPLITE 5MM BLUE TRANSP datasheet.pdf
ATTENUATOR 3 DB DC 4GHZ datasheet.pdf