Microchip Technology PIC24FJ128GA106-E/PT
PIC24FJ128GA106-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GA106-E/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ128GA106-E/PT.pdf
Availability of PIC24FJ128GA106-E/PT
QUANTITY
PIC24FJ128GA106-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GA106-E/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GA106-E/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GA106-E/PT
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GA106-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GA106-E/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ128GA106-E/PT
RES ARRAY 15 RES 220K OHM 1506 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DL NON-INV SOT23-6 datasheet.pdf
IC SYNC 4-BIT UP/DN CNTR 16-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET DUAL POLE FLOAT MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 50V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.45-5.5V 6A 33W datasheet.pdf