Microchip Technology PIC24FJ128GB106-I/PT
PIC24FJ128GB106-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GB106-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ128GB106-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ128GB106-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ128GB106-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GB106-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GB106-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PIC24FJ128GB MCUs with Integrated Hardware Encryption Engine
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O51
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GB106-I/PT
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GB106-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GB106-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ128GB106-I/PT
FUSE BOARD MOUNT 500MA 32VAC/VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
STANDARD DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 84PGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.6V SNT-4A datasheet.pdf