Microchip Technology PIC24FJ128GB204-I/PT
PIC24FJ128GB204-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GB204-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ128GB204-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ128GB204-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ128GB204-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GB204-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GB204-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductPIC24FJ128GB MCUs with Integrated Hardware Encryption Engine
PCN Design/SpecificationPIC24FJ128GB204 Errata/Datasheet Update 16/Jun/2014
Errata/Datasheet Update 15/Jan/2015
Datasheet Update 30/Mar/2015
Errata Data Sheet Rev 07/Jul/2015
PIC24FJ128GB204 Family Errata 28/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SmartCard, SPI, UART/USART
PeripheralsAES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GB204-I/PT
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GB204-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GB204-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ128GB204-I/PT
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 5/8" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V DPAK datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
I1 DIE FOR 19028-0016 datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.523 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ANTENNA AMP AM/FM 28QFN datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf