Microchip Technology PIC24FJ128GB206T-I/MR
PIC24FJ128GB206T-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GB206T-I/MR
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC24FJ128GB206T-I/MR.pdf
Availability of PIC24FJ128GB206T-I/MR
QUANTITY
PIC24FJ128GB206T-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GB206T-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GB206T-I/MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GB210 Errata/Datasheet 11/Jul/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
EEPROM Size-
RAM Size96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GB206T-I/MR
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GB206T-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GB206T-I/MR Details Description
Related parts for PIC24FJ128GB206T-I/MR
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
SOFTWARE AMULET COMPILER datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 125MHZ 8HSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 12DBI 900MHZ UF.L datasheet.pdf