Microchip Technology PIC24FJ128GB210T-I/PT
PIC24FJ128GB210T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GB210T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ128GB210T-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ128GB210T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24FJ128GB210T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GB210T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GB210T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GB210 Errata/Datasheet 11/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 15/May/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O84
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GB210T-I/PT
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GB210T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GB210T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ128GB210T-I/PT
TVS DIODE 160VWM 259VC SMA datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W MONO 20HSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 4POS W/PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.5A SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.25A 300 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf