Microchip Technology PIC24FJ128GC006T-I/MR
PIC24FJ128GC006T-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GC006T-I/MR
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC24FJ128GC006T-I/MR.pdf
Availability of PIC24FJ128GC006T-I/MR
QUANTITY
PIC24FJ128GC006T-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GC006T-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GC006T-I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ128GC0xx Family Errata/Datasheet 21/May/2013
PIC24FJ128GC0xx Errata Datasheet Update 01/Oct/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Datasheet Update 14/Nov/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
Assembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 29x12b, 2x16b, D/A 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GC006T-I/MR
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GC006T-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GC006T-I/MR Details Description
Related parts for PIC24FJ128GC006T-I/MR
IC REG QD BCK/LINEAR 28-SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 870NM 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
HDM DC STACKING MOD PF3.0 72CKT datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf