Microchip Technology PIC24FJ16MC101-E/P
PIC24FJ16MC101-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ16MC101-E/P
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP
Datasheet Download
PIC24FJ16MC101-E/P.pdf
Availability of PIC24FJ16MC101-E/P
QUANTITY
PIC24FJ16MC101-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ16MC101-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ16MC101-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 06/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package22
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ16MC101-E/P
Related LinksPIC24FJ16, PIC24FJ16MC101-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ16MC101-E/P Details Description
Related parts for PIC24FJ16MC101-E/P
FERRITE BEAD 510 OHM 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62290-279 datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 5% 1KV 1210 datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 208LQFP datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
24-bit 192kHz 2Vrms Multi-Channel CODEC IC datasheet.pdf