Microchip Technology PIC24FJ16MC102-I/SO
PIC24FJ16MC102-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ16MC102-I/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24FJ16MC102-I/SO.pdf
Availability of PIC24FJ16MC102-I/SO
QUANTITY
PIC24FJ16MC102-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ16MC102-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ16MC102-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 06/Mar/2014
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ16MC102-I/SO
Related LinksPIC24FJ16, PIC24FJ16MC102-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ16MC102-I/SO Details Description
Related parts for PIC24FJ16MC102-I/SO
SWITCH DIP SIDE-ACT SEALED 7POS datasheet.pdf
SOLID STATE OPT MOUSE LENS CLEAR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 2008 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER BLU/WHT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf