Microchip Technology PIC24FJ192GB106-I/PT
PIC24FJ192GB106-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ192GB106-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ192GB106-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ192GB106-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ192GB106-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ192GB106-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ192GB106-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O51
Program Memory Size192KB (65.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ192GB106-I/PT
Related LinksPIC24FJ192, PIC24FJ192GB106-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ192GB106-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ192GB106-I/PT
CAP CER 4.7UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 58POS .100 SRT AU datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BATT PK 9V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 450MA 440 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVAL NB3N65027 CLK SYNTH datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf