Microchip Technology PIC24FJ192GB108T-I/PT
PIC24FJ192GB108T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ192GB108T-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ192GB108T-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ192GB108T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24FJ192GB108T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ192GB108T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ192GB108T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O65
Program Memory Size192KB (65.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ192GB108T-I/PT
Related LinksPIC24FJ192, PIC24FJ192GB108T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ192GB108T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ192GB108T-I/PT
IC OPAMP CHOPPER 2.5MHZ 18SO datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR PLAIN70500888 datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 50.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf