Microchip Technology PIC24FJ256GA406-I/MR
PIC24FJ256GA406-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256GA406-I/MR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT
Datasheet Download
PIC24FJ256GA406-I/MR.pdf
Availability of PIC24FJ256GA406-I/MR
QUANTITY
PIC24FJ256GA406-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256GA406-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256GA406-I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GA412/PIC24FJ256GB412 Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size256KB (85.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256GA406-I/MR
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256GA406-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256GA406-I/MR Details Description
Related parts for PIC24FJ256GA406-I/MR
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
IC FOM MANAGEMENT W/CALIBR 24MLF datasheet.pdf
RESISTOR ASSY datasheet.pdf
TURTLE WRAP 3" BLACK 150' datasheet.pdf