Microchip Technology PIC24FJ256GA412T-I/BG
PIC24FJ256GA412T-I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256GA412T-I/BG
Brief Description
IC MCU 16BIT
Datasheet Download
PIC24FJ256GA412T-I/BG.pdf
Availability of PIC24FJ256GA412T-I/BG
QUANTITY
PIC24FJ256GA412T-I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256GA412T-I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256GA412T-I/BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GA412/PIC24FJ256GB412 Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O102
Program Memory Size256KB (85.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256GA412T-I/BG
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256GA412T-I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256GA412T-I/BG Details Description
Related parts for PIC24FJ256GA412T-I/BG
IC CPLD 64MC 5NS 44PLCC datasheet.pdf
ADAPTER 20-PIN DIP - SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ISO3086T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TANK LEVEL MONITOR M210-12 datasheet.pdf
DIODE FAST RECOVERY AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf