Microchip Technology PIC24FJ256GB108-I/PT
PIC24FJ256GB108-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256GB108-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ256GB108-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ256GB108-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ256GB108-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256GB108-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256GB108-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationPalladium Coated Copper Bond Wire 21/Oct/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O65
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256GB108-I/PT
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256GB108-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256GB108-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ256GB108-I/PT
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ARM9 MCU 208MHZ 320-LFBGA datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN STR RCPT CRIMP SKT GRN datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPDT 20A 12V datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC TRANS PNP/PNP 60V SOT1118 datasheet.pdf
CTV 11C 11#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf