Microchip Technology PIC24FJ256GB110-I/PF
PIC24FJ256GB110-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256GB110-I/PF
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ256GB110-I/PF.pdf
Availability of PIC24FJ256GB110-I/PF
QUANTITY
PIC24FJ256GB110-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256GB110-I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256GB110-I/PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCTMU for Capacitive Touch Applications AN1250
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
Reference Design LibraryDM164128: 2 Capacitive Keypads & Slider Panel
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O83
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256GB110-I/PF
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256GB110-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256GB110-I/PF Details Description
Related parts for PIC24FJ256GB110-I/PF
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 450V SCREW datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 38POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
ROTARY SWITCH 1 POLE 10POS ADJ datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 59POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HDM 5SMPR055F070O K datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
150UF 250V 18X40 85C RAD datasheet.pdf