Microchip Technology PIC24FJ256GB110T-I/PT
PIC24FJ256GB110T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256GB110T-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ256GB110T-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ256GB110T-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ256GB110T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256GB110T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256GB110T-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Copper Wire 05/Nov/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O83
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256GB110T-I/PT
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256GB110T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256GB110T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ256GB110T-I/PT
IC DAC 10BIT MULTIPLYING 20TSSOP datasheet.pdf
IC ARM9 MCU FLASH 128KB 100-LQFP datasheet.pdf
CABLE 2POS M12PLUG-WIRE 2M datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 300MA 400V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 208QFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64QFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf