Microchip Technology PIC24FJ256GB206-I/PT
PIC24FJ256GB206-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256GB206-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ256GB206-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ256GB206-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ256GB206-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256GB206-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256GB206-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GB210 Errata/Datasheet 11/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size256KB (85.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256GB206-I/PT
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256GB206-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256GB206-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ256GB206-I/PT
RES WIREWOUND 3.3 OHM 3W datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS UNSHD VERT T/H datasheet.pdf
FERRITE CHIP 150 OHM 300MA 0805 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT OVERMOLDED 2CKT 1 MT datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
FIXED IND 2.1NH 200MA 750 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW SOD123 datasheet.pdf