Microchip Technology PIC24FJ32GA104T-I/ML
PIC24FJ32GA104T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32GA104T-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24FJ32GA104T-I/ML.pdf
Availability of PIC24FJ32GA104T-I/ML
QUANTITY
PIC24FJ32GA104T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32GA104T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32GA104T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32GA104T-I/ML
Related LinksPIC24FJ32G, PIC24FJ32GA104T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32GA104T-I/ML Details Description
Related parts for PIC24FJ32GA104T-I/ML
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 24VDC 1206 datasheet.pdf
SHEETING REFLECTIVE 1" X 5YD datasheet.pdf
I/O MODULE 8 DIGITAL 8 SOLID ST datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 47-143V datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf