Microchip Technology PIC24FJ32GB002-I/SO
PIC24FJ32GB002-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32GB002-I/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24FJ32GB002-I/SO.pdf
Availability of PIC24FJ32GB002-I/SO
QUANTITY
PIC24FJ32GB002-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32GB002-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32GB002-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
Additional Fabrication Site 11/Oct/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O19
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32GB002-I/SO
Related LinksPIC24FJ32, PIC24FJ32GB002-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32GB002-I/SO Details Description
Related parts for PIC24FJ32GB002-I/SO
CONN SOCKET 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 R/A datasheet.pdf
ANTENNA 2.45GHZ 7" RA U.FL PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER RED datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf