Microchip Technology PIC24FJ32GB004-I/PT
PIC24FJ32GB004-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32GB004-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ32GB004-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ32GB004-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ32GB004-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32GB004-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32GB004-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32GB004-I/PT
Related LinksPIC24FJ32, PIC24FJ32GB004-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32GB004-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ32GB004-I/PT
CONN HEADER .100 DUAL R/A 8POS datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET DBL 33POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 0.866 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 1MM R/A datasheet.pdf