Microchip Technology PIC24FJ32MC102-E/SS
PIC24FJ32MC102-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32MC102-E/SS
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC24FJ32MC102-E/SS.pdf
Availability of PIC24FJ32MC102-E/SS
QUANTITY
PIC24FJ32MC102-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32MC102-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32MC102-E/SS
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 06/Mar/2014
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
JAON-17GAPJ777 03/Dec/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32MC102-E/SS
Related LinksPIC24FJ32, PIC24FJ32MC102-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32MC102-E/SS Details Description
Related parts for PIC24FJ32MC102-E/SS
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.62MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CBL ASSY M STR 2.5MM 6' 24 AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY(FLUX, 2A, 1-COIL L datasheet.pdf
OSC VCTCXO 160.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS STR 2.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf