Microchip Technology PIC24FJ32MC102-I/ML
PIC24FJ32MC102-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32MC102-I/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24FJ32MC102-I/ML.pdf
Availability of PIC24FJ32MC102-I/ML
QUANTITY
PIC24FJ32MC102-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32MC102-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32MC102-I/ML
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 06/Mar/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32MC102-I/ML
Related LinksPIC24FJ32, PIC24FJ32MC102-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32MC102-I/ML Details Description
Related parts for PIC24FJ32MC102-I/ML
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
IC 2.5V PHASE LOCK LOOP 48-TSSOP datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM DC2W-NO .3M datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 3.3V 15A datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 5POS .050" T/H datasheet.pdf
CONN 7/8" 3POS R/A SOCKET datasheet.pdf
1/2 DUAL HST 600/20079 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2282IUP datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf