Microchip Technology PIC24FJ32MC102T-I/TL
PIC24FJ32MC102T-I/TL picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32MC102T-I/TL
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 36VTLA
Datasheet Download
PIC24FJ32MC102T-I/TL.pdf
Availability of PIC24FJ32MC102T-I/TL
QUANTITY
PIC24FJ32MC102T-I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32MC102T-I/TL
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32MC102T-I/TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 06/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case36-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package36-VTLA (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32MC102T-I/TL
Related LinksPIC24FJ32M, PIC24FJ32MC102T-I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32MC102T-I/TL Details Description
Related parts for PIC24FJ32MC102T-I/TL
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
V.92 SERIAL DATA datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRY/CLR 5.9"LX3.93"W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 20A 8SON datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf