Microchip Technology PIC24FJ32MC104-I/PT
PIC24FJ32MC104-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32MC104-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ32MC104-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ32MC104-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ32MC104-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32MC104-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32MC104-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
Datasheet Update 06/Mar/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32MC104-I/PT
Related LinksPIC24FJ32, PIC24FJ32MC104-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32MC104-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ32MC104-I/PT
SENSOR MAG SPST/NO FLANGE 200V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS TIN PCB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 576KBIT 100MHZ 172FBGA datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 3% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 37POS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV S3N RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf