Microchip Technology PIC24FJ64GA004-I/PT
PIC24FJ64GA004-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA004-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ64GA004-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ64GA004-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ64GA004-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA004-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA004-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGraphics LCD System and PIC24 Interface
Asynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationPIC24FJ64GA004 Family Errata/Datasheet 18/May/2013
PIC24FJ64GA004 Family DataSheet 18/May/2013
TQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA004-I/PT
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GA004-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA004-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA004-I/PT
IC MPU M683XX 16MHZ 100LQFP datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 80 PC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 280MA 680 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 8A TO-220F datasheet.pdf
IC PSOC 16K FLASH 1K 48SSOP datasheet.pdf
SW STRGHT LVR SPDT 15A SLD 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
250FASTONRECPHSG NATURAL 3CIR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
COIN CLL HLDR 20MM SMT 2025/2032 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18F OLIVE datasheet.pdf