Microchip Technology PIC24FJ64GA008T-I/PT
PIC24FJ64GA008T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA008T-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ64GA008T-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ64GA008T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24FJ64GA008T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA008T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA008T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O69
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA008T-I/PT
Related LinksPIC24FJ64G, PIC24FJ64GA008T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA008T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA008T-I/PT
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 300KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 42"W datasheet.pdf
CONT COAX 75 OHM P STR 50AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf