Microchip Technology PIC24FJ64GA104-I/ML
PIC24FJ64GA104-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA104-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24FJ64GA104-I/ML.pdf
Availability of PIC24FJ64GA104-I/ML
QUANTITY
PIC24FJ64GA104-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA104-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA104-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA104-I/ML
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GA104-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA104-I/ML Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA104-I/ML
FIXED IND 4.7UH 294MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 125V datasheet.pdf
CONN SSL RCPT & BLADE 2POS 4MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 416 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 130MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf