Microchip Technology PIC24FJ64GA106-E/MR
PIC24FJ64GA106-E/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA106-E/MR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC24FJ64GA106-E/MR.pdf
Availability of PIC24FJ64GA106-E/MR
QUANTITY
PIC24FJ64GA106-E/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA106-E/MR
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA106-E/MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Assembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA106-E/MR
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GA106-E/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA106-E/MR Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA106-E/MR
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR FILTER/ADC LN 20-QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 390K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 10' TEFLEX NM TNCM datasheet.pdf
RES 135 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.6A SOT89-3 datasheet.pdf