Microchip Technology PIC24FJ64GA306-I/MR
PIC24FJ64GA306-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA306-I/MR
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC24FJ64GA306-I/MR.pdf
Availability of PIC24FJ64GA306-I/MR
QUANTITY
PIC24FJ64GA306-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA306-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA306-I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGetting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ128GA310 Errata Update 18/Nov/2013
PIC24FJ128GA310 Datasheet Update 17/Mar/2014
PIC24FJ128GA310 Errata/Datasheet Update 30/Jun/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
Assembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA306-I/MR
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GA306-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA306-I/MR Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA306-I/MR
CABLE D-SUB-HMM15H/AE15G/HMM15H datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 25V 0603 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 44POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf