Microchip Technology PIC24FJ64GA406-I/PT
PIC24FJ64GA406-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA406-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT
Datasheet Download
PIC24FJ64GA406-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ64GA406-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ64GA406-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA406-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA406-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GA412/PIC24FJ256GB412 Data Sheet Update 06/Oct/2015
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA406-I/PT
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GA406-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA406-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA406-I/PT
CONN RECEPT 9POS .093 PANEL MNT datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 7A TO-247 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT SKT datasheet.pdf