Microchip Technology PIC24FJ64GB002-I/SS
PIC24FJ64GB002-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB002-I/SS
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC24FJ64GB002-I/SS.pdf
Availability of PIC24FJ64GB002-I/SS
QUANTITY
PIC24FJ64GB002-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB002-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB002-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGetting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationJAON-17GAPJ777 03/Dec/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O19
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB002-I/SS
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GB002-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB002-I/SS Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB002-I/SS
JUMPER-H1501TR/A2015V/X 4" datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DIVIDER /4 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RECPT 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf