Microchip Technology PIC24FJ64GB002T-I/SS
PIC24FJ64GB002T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB002T-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC24FJ64GB002T-I/SS.pdf
Availability of PIC24FJ64GB002T-I/SS
QUANTITY
PIC24FJ64GB002T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB002T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB002T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationJAON-17GAPJ777 03/Dec/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O19
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB002T-I/SS
Related LinksPIC24FJ64G, PIC24FJ64GB002T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB002T-I/SS Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB002T-I/SS
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 35.33MSPS 48TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.915A 100 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf