Microchip Technology PIC24FJ64GB004-I/PT
PIC24FJ64GB004-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB004-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ64GB004-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ64GB004-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ64GB004-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB004-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB004-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB004-I/PT
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GB004-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB004-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB004-I/PT
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT CMOS DUAL BUF 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 16SOIC datasheet.pdf
SOCKET FOR LCD 64X32 PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT89-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.48 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf