Microchip Technology PIC24FJ64GB004T-I/ML
PIC24FJ64GB004T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB004T-I/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24FJ64GB004T-I/ML.pdf
Availability of PIC24FJ64GB004T-I/ML
QUANTITY
PIC24FJ64GB004T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB004T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB004T-I/ML
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB004T-I/ML
Related LinksPIC24FJ64G, PIC24FJ64GB004T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB004T-I/ML Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB004T-I/ML
TRANS PNP 45V 1.5A TO225AA datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 2-4 16SOIC datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 125A 250 VAC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 60MA 42 OHM TH datasheet.pdf