Microchip Technology PIC24FJ64GB004T-I/PT
PIC24FJ64GB004T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB004T-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ64GB004T-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ64GB004T-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ64GB004T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB004T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB004T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB004T-I/PT
Related LinksPIC24FJ64G, PIC24FJ64GB004T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB004T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB004T-I/PT
CAP ALUM 27UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SWITCH LEVER DPDT 10A SLD TERM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
BOX PBT/PC 19.21"L X 11.89"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf