Microchip Technology PIC24FJ64GB110-I/PT
PIC24FJ64GB110-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB110-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ64GB110-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ64GB110-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ64GB110-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB110-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB110-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Copper Wire 05/Nov/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O83
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB110-I/PT
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GB110-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB110-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB110-I/PT
IC AUDIO SOC SGL 32BIT 100-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
TRACING KIT DIGITAL LAN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 129MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BARRIER BLOCK datasheet.pdf
5UF 50V 6.604X18.364 105C AXI datasheet.pdf