Microchip Technology PIC24FJ64GB406-I/PT
PIC24FJ64GB406-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB406-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT
Datasheet Download
PIC24FJ64GB406-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ64GB406-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ64GB406-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB406-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB406-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GA412/PIC24FJ256GB412 Data Sheet Update 06/Oct/2015
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB406-I/PT
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GB406-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB406-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB406-I/PT
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
ANTENNA CABLE 10M SMA MALE-FEMAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
RELAY HSG.W.SEC.LOCK.ASSY9 POS datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P50 WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf