Microchip Technology PIC24FV08KM102-I/SS
PIC24FV08KM102-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV08KM102-I/SS
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC24FV08KM102-I/SS.pdf
Availability of PIC24FV08KM102-I/SS
QUANTITY
PIC24FV08KM102-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV08KM102-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC24FV08KM102-I/SS
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data ConvertersA/D 19x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV08KM102-I/SS
Related LinksPIC24FV08, PIC24FV08KM102-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV08KM102-I/SS Details Description
Related parts for PIC24FV08KM102-I/SS
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL9440C datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 63V 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CRYSTAL 10MHZ 18PF SMD datasheet.pdf