Microchip Technology PIC24FV08KM204-I/PT
PIC24FV08KM204-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV08KM204-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24FV08KM204-I/PT.pdf
Availability of PIC24FV08KM204-I/PT
QUANTITY
PIC24FV08KM204-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV08KM204-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FV08KM204-I/PT
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
Bond Wire Update 31/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data ConvertersA/D 22x10b/12b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV08KM204-I/PT
Related LinksPIC24FV08, PIC24FV08KM204-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV08KM204-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FV08KM204-I/PT
CONVERT DC/DC 12/-12V 25W OUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 700MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC DUAL 5V OUT 10W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 225MAPBGA datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K RHEO 8DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SM6 datasheet.pdf