Microchip Technology PIC24FV16KM104-E/MV
PIC24FV16KM104-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV16KM104-E/MV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN
Datasheet Download
PIC24FV16KM104-E/MV.pdf
Availability of PIC24FV16KM104-E/MV
QUANTITY
PIC24FV16KM104-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV16KM104-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC24FV16KM104-E/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Video FileMicrostick for 5V PIC24F K-series
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data ConvertersA/D 22x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-UQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV16KM104-E/MV
Related LinksPIC24FV16, PIC24FV16KM104-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV16KM104-E/MV Details Description
Related parts for PIC24FV16KM104-E/MV
IC DAC 16BIT SNGL W/SPI 8VSSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC BUFFER UHS DUAL 6-MICROPAK datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 37POS SILVR SLDR datasheet.pdf
BUSS ONE TIME FUSE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf