Microchip Technology PIC24FV16KM204-E/MV
PIC24FV16KM204-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV16KM204-E/MV
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN
Datasheet Download
PIC24FV16KM204-E/MV.pdf
Availability of PIC24FV16KM204-E/MV
QUANTITY
PIC24FV16KM204-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV16KM204-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC24FV16KM204-E/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Video FileMicrostick for 5V PIC24F K-series
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O37
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data ConvertersA/D 22x10b/12b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-UQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV16KM204-E/MV
Related LinksPIC24FV16, PIC24FV16KM204-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV16KM204-E/MV Details Description
Related parts for PIC24FV16KM204-E/MV
KIT DEBUGGER IN-CIRC ST7 FLASH datasheet.pdf
RES TEMP SENS 2.7K OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 24VC 8SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 681 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CTV 30C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf